top of page

וגינסמוס

 
וגיניסמוס (וגיניזמוס), או בשמה השני, עווית נרתיקית הינה בעיה שכיחה בתחום התפקוד המיני ממנה סובלות בין 5-17 אחוזים מהנשים במהלך חייהן. נשים הסובלות מוגניזמוס מתקשות לשאת תחושה של חדירה לנרתיק,  אך יכולות להגיע לאורגזמה באמצעות גירוי הדגדגן.

 

וגיניזמוס היא הפרעת כאב, כאשר הקריטריון העיקרי להגדרתה הוא התכווצויות לא רצוניות של שרירי השליש החיצוני של של הלדן (הנרתיק) המונעות כניסה לתוכו וגורמות למצוקה רבה.

 

מרבית הנשים הסובלות מן התופעה הנן נשים צעירות, בגילאי 18-28 ואחוז קטן יותר בגילאי 29-38. תופעת הוגיניזמוס יכולה להיגרם מסיבות רבות ומגוונות, כגון חוויית לידה טראומטית, פחד מכאב, חינוך מיני שמרני המלווה ברגשות אשמה בהקשר לנושא המיניות, ניסיון מיני ראשוני כאוב או טראומטי כמו ניצול מיני בילדות או חשיפה לאינפורמציה טראומטית דרך סיפורה של אישה אחרת או אמצעי תקשורת למשל.

 

העדר חינוך מיני מיטיב עלול להיות גורם בעל השפעה עצומה על חווית המין אצל נשים שלעיתים מגיע עם תחושת בושה אפילו מאוננות.

 

 

 

טיפול באמצעות מאמני נרתיק וליווי מקצועי

 

שיטת טיפול מקובלת לסובלות מתופעת הכאב, וגיניזמוס, היא שימוש בערכת מאמני נרתיק מסיליקון אשר מאפשרים טיפול הדרגתי, נעים ואינטימי. האימון מבוצע מספר פעמים בשבוע ובכוחו לסייע לנשים הסובלות מכאבים בעת חדירה לנרתיק ללמוד לשחרר את מתח שרירי הנרתיק ובהדרגה אף ליהנות מאקט החדירה.

 

 
מאמני הנרתיק (או בשמם האחר : מרחיבי הנרתיק) הינם נוחים ונעימים לשימוש, קלים לניקוי, בטיחותיים והיפואלרגניים. סט המאמנים מיועד לשלל בעיות הכאב המפריעות לתפקוד המיני הנשי, וסטיבוליטיס, וולוודוניה, דיספרוני ווגיניזמוס.

 

 
התרגילים בעזרת סט מאמני הסיליקון פשוטים ביותר לביצוע ונמצאו כיעילים בהשבת גמישות הנרתיק והפחתת תחושות כאב עד כדי התגברות מוחלטת (לא בכל המקרים).

 

מאמני הנרתיק הם אביזרים עשויי סיליקון בצורה המזכירה איבר מין גברי ב 5 גדלים שונים:

הקטן שבהם רוחבו קטן משל זרת

השני בתור רחב כאצבע בקצהו וכאגודל בבסיסו

השלישי רוחבו כשל איבר מין צר

הרביעי רוחבו כשל איבר מין ממוצע

והחמישי רחב אף יותר.

מאמני נרתיק 1.jpg

תוך שימוש בג׳ל סיכה או שמן טבעי (שמן קוקוס או שמן שקדים) ניתן בהדרגה, בעדינות, ברוגע ותוך שימוש במאמן בגודל המתאים לכל שלב, להגיע להקלה רבה של הכאב עד כדי התגברות מוחלטת עליו ומעבר להנאה מיחסי המין.

 

 

סט מאמני הנרתיק מסייע בתרגול הרפיית שרירי הנרתיק ורצפת האגן. זהו מוצר פיזיותרפיה המעוצב למען המטרה החשובה של סיוע בטיפול בתסמונות הכאב הנרתיקי הגורמות למצוקה גדולה המלווה לעיתים גם בתחושת בושה.

 

במקרים רבים נשים נמנעות מלדבר על בעיית הוגיניזמוס וחוות את הסקס כחוויה טראומטית ומכאיבה, ולעיתים רבות אף נמנעות מסקס באופן מוחלט. סיבות שהינן בעיקר פסיכולוגיות גורמות לתופעה גופנית אשר לא מאפשרת חדירה אל תוך הנרתיק. בין אם המדובר בוגיניזמוס ראשוני, המתרחש אצל נשים שמעולם לא חוו חדירה לנרתיק או וגיניזמוס משני, כזה המתרחש לאחר אירוע - פגיעה מינית, ניתוח או מחלה קשה, מדובר בתופעה שכיחה, וכזו שהטיפול בה משפר באופן ניכר את איכות החיים של המטופלת.

 

 

 

 
אישה הסובלת מוגיניזמוס תתקשה לעיתים בהחדרת טמפון ובמקרים מסוימים עשויה אף להירתע מבדיקה גיניקולוגית שלעיתים חיונית לשמירה על בריאותה. אין זו בעיה המפריעה רק לתפקוד המיני , אלא היא יכולה להפריע כאשר רוצים להרות להקים משפחה אך הכאב לא מאפשר קיום יחסים מלאים.

 

 
על אף התפתחות השיח בנושא מיניות בימינו, לא כל רופא משפחה ירגיש בנוח לשוחח עם מטופלת צעירה על חיי המין שלה ולהציע פתרונות, וכמובן שאחוז גבוה של הנשים הסובלות מבעיית הוגיניזמוס נמנעות מלדווח על הבעיה לגורם מקצועי, או להגיע לטיפול לאחר קבלת המלצה או הפניה.

 

 
הטיפול האולטימטיבי בגיניסמוס יהיה שילוב של איבחון ובדרך כלל יתבסס על סיפורה של המטופלת, טיפול פסיכולוגי שמטרתו להבין את הסיבות שהובילו לבעיה וכמובן סיוע פיזיולוגי תוך הכרה עם מערכת השרירים, הדרכים לשלוט בהם ולהפעילם ומעבר לסדרת תרגילים עם מאמני הנרתיק, מכשירים בצורת איברי מין בגדלים שונים.

 

האימון עם מאמני הנרתיק נעשה בקצב אישי, ובאווירה נעימה ואינטימית ומאפשר ביצוע תרגילים פשוטים המפחיתים את המתח של שרירי הנרתיק ואת הכאב בעת החדירה. במהלך תקופת האימון רוכשת המתאמנת בטחון ויכולת, ולומדת לשחרר את השרירים ההדוקים, להפחית את הכאב, לשפר את זרימת הדם ולאפשר סיכוך טבעי של איבר המין.

 

ככל שהיכולת ליהנות מהאימון ללא תחושת כאב תתפתח ותגבר, וניתן יהיה לעבור להתאמן עם המאמנים הגדולים יותר, כך תגבר גם היכולת לגשת לקיון יחסי מין מלאים מתוך רוגע ושמחה, כאשר גם על בן הזוג מוטל תפקיד חשוב - להיות מתחשב ורגיש וסבלני כדי לאפשר את התנאים המתאימים להנאה משותפת.

 

הרבה בריאות.

 

בהצלחה!

bottom of page