top of page

תרגילים לתיקון היציבה

 

אבותינו הציידים-לקטים סיגלו לעצמם גוף זקוף, חזק וגמיש שאיפשר להם לנוע במרחבים, לרדוף ולברוח, לטפס, לרוץ ולרקוד. אלפי שנים מאוחר יותר, במהפכה התעשייתית וביתר שאת במהפכה הדיגיטלית קרה ליציבה שלנו דבר לא צפוי – התחלנו לשבת. הגוף שבו זכינו, שנוצר כדי לנוע, התחיל להתרגל לשני מצבים עיקריים: ישיבה ביום ושכיבה בלילה.

Masai Jumping.png

בתמונה למעלה: בני שבט המסאי, השומרים על מסורת של קשר עם הטבע ופעילות גופנית נמרצת.

 

כיום התנוחה הטבעית לרובנו היא של גב כפוף וכתפיים שמוטות:

Slouching man.png
Slouching woman.png

ליציבה השפעה רחבה על הבריאות ומצב הרוח שלנו. יציבה כפופה יכולה להוביל לכאבי גב וצוואר, מיגרנות, עייפות, לחץ דם גבוה ואף דלקות מפרקים. בנוסף היא משפיעה על הערנות והאנרגטיות שלנו, על המראה, ועל הביטחון העצמי.

שיקום היציבה

ההמלצה הראשונה לשיקום היציבה היא פעילות גופנית: הליכה, שחיה (חתירה וגב), אמנויות לחימה, ריצה קלה, יוגה, פילאטיס או כל פעילות אחרת שמחזקת את הגב, מותחת את השרירים ועוזרת להשיג יציבה זקופה ולשמור עליה.

המלצה השנייה היא לחזק את המודעות ליציבה זקופה. להזכיר לעצמכם מספר פעמים ביום לשבת בגב ישר, לאסוף את הכתפיים לצידי הגוף, להרכין מעט את הסנטר וליישר את הצוואר כך שעמוד השדרה יהיה זקוף, אך ללא מאמץ מיותר.

המלצה שלישית היא להיעזר בחגורה לתיקון היציבה ולהשיג באמצעותה 3 דברים:

יישור הגב והכתפיים :

  • רצועות הכתפיים מושכות את הכתפיים לאחור אל צידי הגוף

  • חגורת הבטן מהדקת את הכתפיים למקומן ומובילה למנח זקוף של הגב.

  • שרירי הגב מתחילים לפתח זיכרון-שריר של יציבה זקופה ולהתחזק

משוב לשמירת יציבה זקופה:

בהישענות קדימה רצועות הכתפיים נמתחות ויוצרות תחושה של חוסר נוחות בכתפיים. המתח באזור הכתפיים מסמן שיש לאסוף את הכתפיים ולהזדקף  וכך מושגת שוב יציבה זקופה ונוחה.

ביסוס היציבה הזקופה: 

לאחר הסרת החגורה לתיקון היציבה מומלץ מאוד להמשיך לשבת או לעמוד משך 5-10 דקות תוך שמירה מודעת על יציבה זקופה:

  • כתפיים לצידי הגוף

  • גב ישר וזקוף

  • סנטר אסוף וצוואר זקוף

כך הגוף מתרגל להחזיק את עצמו ביציבה הזקופה ללא תמיכה

תרגילים לתיקון היציבה

תרגילי יוגה אלה עוזרים להגמיש את הגב, לחזק אותו ולתקן את היציבה. מומלץ לתרגל אותם יחד עם מדריך\ה מאחר וישנם דגשים חשובים שלא ניתן להעביר בכתב. במידה וישנה בעייה רפואית, תמיד חשוב ליידע מראש, ולבקש הנחיות מותאמות.

Yoga bending to the floor.png

התרגיל הראשון לא דורש הרבה מאמץ. רק לשבת בישיבה מזרחית או ישיבת זן, להרים ידיים אל השמיים ואז להתכופף קדימה עד שהידיים, ואולי גם הראש פוגשים את הקרקע. הכתפיים, שבמהלך הישיבה במשרד מתעגלות קדימה ומתקרבות זו אל זו, עולות עכשיו מעלה ומתרחקות במידה אחת מהשנייה.אפשר פשוט להשאר ככה כמה דקות. זה מרגיש כמעט כמו במנוחה, ועדיין הגוף יוצא נשכר כאילו ביצענו משימה קשה.

Yoga - palms meet behind the back.png

תרגיל זה מעט קשה יותר קשה לביצוע, וחשוב לציין שבמקרים רבים הידיים לא גמישות מספיק כדי להפגש מאחורי הגב. מה שחשוב זה לנסות להפגיש את הידיים כדי לפתוח את בית החזה ולהרחיק את הכתפיים זו מזו כך שיימשכו לצדדים ולאחור. אפשר גם פשוט לאחוז ידיים מאחורי הגב ואז ליישר ולהרים אותן, ולשלוח אותן אחורה. זה שונה ממה שנראה בתמונה, אבל קל יותר לביצוע.

Yoga triangle.png

התרגיל השלישי מכונה בעברית 'כלב מביט למטה'. כפות הידיים והרגליים ניצבות על הקרקע, הרגליים והזרועות נמתחות והאגן עולה. העיניים מביטות בכפות הרגליים. כך עמוד השדרה כולו מתיישר והכתפיים נפתחות.

Chandra Namasker Yoga.png

תרגיל רביעי ואחרון הוא פחות מוכר ומורכב יחסית. הוא מכונה 'הברכה לירח' ובו הרגל האחורית, הגב והידיים יוצרים צורה של ירח דק של סוף חודש עברי. כאן המתיחה של הגב, הכתפיים והצוואר היא משמעותית, ובטוח שכדי ללמוד אותה כמו שצריך ולא להסתכן יש להיעזר בהדרכה של מורה.

 

הדרך הטובה לשפר את יציבה כפופה היא לרוב באמצעות אימון משולב הכולל פעילות גופנית, מודעות והתכוונות, ואימון עם אמצעי עזר לתיקון היציבה כמו החגורה לתיקון היציבה.

bottom of page